LÜTFEN BİLDİRİM YAPMADAN ÖNCE AŞAĞIDAKİ BİLGİLERİ OKUYUNUZ                         2016 YILI ENERJİ TÜKETİM BİLDİRİM DÖNEMİ AÇILMIŞTIR!

 Bildirimde bulunmak için Enver Portalına üye olmanız gerekmektedir. Üye olmadan önce işletmeniz adına üyelik kaydı bulunmadığından  emin olunuz.

       Enver Portalına  üye olmak için tıklayınız (Üye Ol)

  İlk defa bildirimde bulunacakların yapması gereken işlemler aşağıdaki belgede belirtilmektedir.İndirmek için tıklayınız (indir)  

      Enver Portalına üye olan kullanıcılar enerji tüketimlerine göre ikiye ayrılır:

      A-Yükümlü olmayan kullanıcılar:Enver Portalına ilk defa üye olan bütün kullanıcılar ilk başta bu durumdadır ve bu durumdaki kullanıcılar, üye olurken kendi belirledikleri kullanıcı kodu (e-mail adresi) ve şifresi ile giriş yaparlar.Yükümlü olmayan kullanıcılar,Enver Portalına giriş yaptıktan sonra sadece Referans Enerji Bilgi formunu doldurmalıdır.Başka bir işlem yapmalarına gerek yoktur.

B-Yükümlü kullanıcılar:Yükümlülük şartlarını sağlayan kullanıcılardır.Yükümlü kullanıcılar kendilerine verilen özel kullanıcı(harf ve sayılardan oluşur) ve şifre ile giriş yaparlar.

   Yükümlü kullanıcıların 31 Mart 2017 tarihine kadar yapması gereken işlemler aşağıda listelenmiştir:

      1) 2016 yılına ait  Enerji Tüketim bilgilerinizi kurumunuza ait özel kullanıcı kodunuzu (e-mail adresi değil) ve şifrenizi kullanarak Enver Portalı  veri girişleri kısmından doldurup kaydetmeniz gerekmektedir.

      2) 2016 yılı Enerji Tüketim bilgilerinizi aşağıdaki linkte hazır bulunan size uygun Excel formatındaki Enerji Tüketim Bildirim Formunu  bilgisayarınıza kaydedip doldurunuz. Doldurmuş olduğunuz formun çıktısını, ıslak imzalı ve onaylı olarak posta yolu ile Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü  Eskişehir yolu 7. km No:166 Posta kodu:06520 Çankaya-ANKARA adresine  gönderiniz.2016 yılı Enerji Tüketim Bildirim Formlarını indirmek için tıklayınız

      3) İkinci maddede bahsi geçen  (posta yolu ile göndermek amacıyla ilgili bağlantıdan bilgisayarınıza kaydederek doldurmuş olduğunuz) Excel formatındaki Enerji Tüketim Bildirim Formunu, adını kendi işletmenizin adı ile değiştirerek  (‘Endüstriyel İşletmenizin veya Binanızın adı-2016).xls (Örneğin HCS Sanayi A.Ş. 2016.xls)olacak şekilde kaydettikten sonra portal.bilgi@yegm.gov.tr  elektronik posta adresine e-mail olarak gönderiniz. Lütfen formun formatını değiştirmeyiniz.Sadece Excel (xls) formatında gönderiniz. Taratarak pdf formatında gönderilen formlar dikkate alınmayacaktır.

          Geçmiş yıllara ait bilgilerinizde eksiklik varsa lütfen eksikliklerinizi tamamlayınız.

        ENVER üzerinden Enerji Yöneticisi bildirimleri açılmıştır!

      Enerji Verimliliği Kanunu uyarınca,  Yükümlü olanların Enerji Yöneticisi bildirimlerini portala girmeleri ve aynı zamanda posta yolu ile de göndermesi zorunludur.Enerji Yöneticisi bildirimleri için Enerji Yöneticisi Modülü Kullanım Kılavuzunu inceleyiniz.

UYARI: Enerji yöneticisi başlama tarihi enerji yöneticisi olarak işe başlanılan tarihtir, ENVER üzerindeki işlem tarihi değildir.

Aynı zamanda  posta yolu ile de bildirim için aşağıdaki formlardan uygun olanının onaylı olarak ekleri ile birlikte Genel Müdürlüğümüze gönderilmesi gerekmektedir.

Bina Enerji Yöneticisi Formu

Sanayi Enerji Yöneticisi Formu

OSB Enerji Yöneticisi Formu

EÜT Enerji Yöneticisi Formu

 

  YASAL YÜKÜMLÜLÜK :

   18/04/2007 tarih ve 5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanununun 7 nci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinin (2) numaralı alt bendinde yer alan " Endüstriyel işletmeler ve enerji yöneticisi çalıştırmakla yükümlü olan bina sahipleri ve/veya yönetimleri istenen bilgileri, kamu kesiminde enerji yöneticisi çalıştırmakla yükümlü olan kurum ve kuruluşlar ise formatı Genel Müdürlük tarafından belirlenen enerji tüketim bilgileri ve kendi tespitlerini içeren raporları her yıl Mart ayı sonuna kadar Genel Müdürlüğe verir "  hükmü ve 27/10/2011 tarih ve 28097 Sayılı Enerji Kaynaklarının ve Enerjinin Kullanımında Verimliliğin Artırılmasına Dair Yönetmeliğin 32 nci maddesinin birinci fıkrasında yer alan hükümler.